Harmadik hét - Szingapúr, KL
Negyedik rész (2014.11.15 – 2014.11.22)
Rövid és lényegtelen hírek
A Shanghai szubjektív innentől neten is elérhető. Ez annak a következménye, hogy van internetem. Ami azért van, mert immár Kuala Lumpurban dolgozom. Egy szingapúri cégnek, ahova felvettek. Emiatt persze a lap neve is változott, ipi-APAC-ra. :)!
Városnézés képekkel és képek nélkül (útinapló)
Szingapúrba hétfő hajnalban érkeztem egy vasalt ingben és nadrágban. Egy sikeres, két óra hosszát tartó állásinterjú, egy újdonsült (de már régről ismert) kollégámmal való ebéd, és életem első, kávézás közben végignézett monszunesője után indultam el várost nézni. Így csak a Marina bay-ig jutottam (a következő időszakban még többször visszatérek ide).
A fenti képen láthatók a helyiek által kidolgozott angol alapú nyelv kávéval kapcsolatos szavai. A Kopi (maláj eredetű szó) a tejjel és cukorral, míg a Kopi O a simán csak cukorral készült kávét jelképezi. Kollégám szerint a szingapúri angol a nyelvtanban különbözik még erősen a gyarmatosítókétól (sokkal szabadabb, cselekvés alapú – értsd nincs alanya a mondatoknak).
Szingapúr nem csak a régóta nélkülözött kávét, hanem a tisztaságot, némi szabadság-érzetet és a tiszta levegőt is visszahozta a mindennapokba. Kiegészítve ezt egy 28°C körüli hőmérséklettel, ami talán az idei hidegrekord (napközben).
Az állásinterjún igennel válaszoltam a „nincs-e kedvem azonnal kezdeni” kérdésre, így aztán Kuala Lumpurba utaztam, mely az útikönyveknek megfelelően tényleg a pezsgő szóval jellemezhető legjobban (ezt az első benyomást az is segítette, hogy a városközpontban szálltam meg, ahol éjjel 1-ig tartottak az utcai koncertek, melyeket maláj kéjlányok hangjai – avagy maláj lányok kéjhangjai színesítettek).
KL-ben és Szingapúrban is kedvesek és segítőkészek voltak az amúgy igen sokféle (maláj, kínai, indiai, illetve szingapúri) emberek, és szinte mindenki beszélt angolul. A sok nép és sok vallás változatos konyhát eredményez, melyek egész jelentős részét (legalább 5%-át, hála egy IBM Watson konferenciának) már megkóstoltam. De erről készítek egy különkiadást valamikor 2-3 hónap és 5 kg múlva (a malájok egész nagy része kifejezetten kövér).
KL látványos skyline építészetét arab paloták és mecsetek színesítik, és a keletiek által igen csak kedvelt fényjátékok színezik esténként. A képen a 452m magas Petronas-ikertorony látható (és néhány, később részletezett épület az előbbiek demonstrálására).
Észrevételek
- Közlekedés – KL: bár a metró itt is kártyával működik, Kuala Lumpurban mind az autós, mind a gyalogos (balkezes) közlekedés rosszul szervezettnek és kaotikusnak mondható, ugyanakkor sokkal biztonságosabb, mint Kínában. Gyalogosan általában választhatunk, hogy az utat a „fűtött” utcán (banki jelmezben nem ajánlott), vagy a hűtött plázákban és plázaközti, föld feletti vagy földalatti folyosókban tesszük-e meg.
- Paplan – KL, SIN: nincs. Ez elsőre hiányzott az ágyról, de aztán rájöttem, hogy az egyenlítő közelében ez valóban felesleges. Alvás előtt általában maximumra tekerem a légkondit (később erre már nem lesz szükség), majd kikapcsolom, így amikor reggel felébredek, még nincs vészesen meleg, éjszaka viszont búgásmentes szobában tudok aludni.
- Meleg: a meleg ellen a helyiek a légkondi indokolatlanul erős használatával védekeznek. A plázákban 18, a moziban és a konferenciákon néha csak 16°C van. Ezért célszerű az ing alá egy pólót is felvenni. Ez a melegben beszívja a nedvességet, a hidegben pedig megóv a megfázástól.
Sztereotípiák - igen vagy nem
- A csillagok fénye erősebb, mint a szmog: (bocsánat, nincs már a fejemben több prekoncepció – ha valaki ír párat kommentben, akkor megválaszolom). Shanghaiban sajnos nem, ugyanakkor KL-ben és Szingapúrban a csillagok győztek. A repülőgépen eszméltem csak rá, hogy mi hiányzott eddig az égről, ahogy vasárnap éjszaka a szmog felé emelkedve megpillantottam a Holdat és a „kisebb” fényeket.
A következő posztban szerepelni fog a kimaradt Shanghai nights epizód, és némi beszámoló a KL-i lakáskeresésről. Utána lehet, hogy egy-két hét kimarad, mivel megkezdődnek a munkával teli hétköznapok, és egy hétvégét pihenni is fogok, a sok séta után.